ISMP2024

Montréal, Québec, 21- 26 July 2024

ISMP2024

Montréal, Québec, 21 — 26 July 2024

The program committee

  • Chair: Charles Audet
  • Cluster 1: Continuous optimization
    • Tim Hoheisel
    • Youssef Diouane
    • Sébastien Le Digabel
    • Dominique Orban
  • Cluster 2: Discrete Optimization
    • Margarida Carvalho
    • Alain Hertz
    • Guy Desaulniers
  • Cluster 3: Optimization under uncertainty
    • Erick Delage
    • Walter Rei
    • Fabian Bastin
  • Cluster 4: Applications and Computation
    • Daniel Aloise
    • Nadia Lahrichi
    • Antoine Legrain

The scientific committee

  • Cluster 1: Continuous optimization
    • 1a: Nonlinear Programming
      Frank E. Curtis, Daniel Robinson, Andreas Wächter
    • 1b: Global Optimization
      Eligius Hendrix, Sergiy Butenko, Mohit Tawarmalani
    • 1c: Nonsmooth Optimization
      Michael Friedlander, Marc Teboulle, Dima Drusviatskyi
    • 1d: Semi-Definite Programming
      Henry Wolkowicz, Christoph Helmberg, Angelika Wiegele
    • 1e: Variational Analysis, Variational Inequalities and Complementarity
      Walaa Moursi, Radu Bot, Patrick Mehlitz
    • 1f: Random Methods for Continuous Optimization
      Lin Xiao, Peter Richtarik, Simon Lacoste-Julien
    • 1g: Derivative-free and Simulation-based Optimization
      Stefan Wild, Ana Custodio, Francesco Rinaldi
    • 1h: Optimal Control, PDE Constrained Optimization, and Multi-level Methods
      Roland Herzog, Michael Ulbrich, Scott MacLachlan
    • 1i: Game Theory
      Alexandra Schwartz, Bernhard von Stengel, Georges Zaccour
  • Cluster 2: Discrete Optimization
    • 2a: Mixed Integer Linear Programming
      Ivana Ljubic, Ricardo Fukasawa, Yuri Faenza
    • 2b: Mixed Integer Non-linear Programming
      Claudia D'Ambrosio, Gonzalo Muñoz, Dan Bienstock
    • 2c: Combinatorial Optimization and Graph Theory
      Bernard Ries, Hadrien Mélot, Celina de Figueiredo
    • 2d: Machine Learning and Discrete Optimization
      Thibaut Vidal, Andrea Lodi, Dolores Romero Morales
    • 2e: Approximation and Online Algorithms
      David P. Williamson, Mohit Singh, Thomas Erlebach
    • 2f: Computational Aspects of Discrete Optimization
      Timo Berthold, Ambros Gleixner, Marco Luebbecke
    • 2g: Constraint Programming
      Martin Rousseau, Andre Cire, David Bergman
  • Cluster 3: Optimization under uncertainty
    • 3a: Continuous Stochastic Programming
      Guzin Bayraksan, Claudia Sagastizábal, Huifu Xu
    • 3b: Discrete Stochastic Programming
      Merve Bodur, Jim Luedtke, Ward Romeijnders
    • 3c: Robust and Distributionally Robust Optimization
      Melvyn Sim, Dick den Hertog, Ruiwei Jiang
    • 3d: Multi-stage Stochastic Programming and Reinforcement learning
      Raghu Pasupathy, Andy Philpott, Ilya O. Ryzhov
    • 3e: Data-driven optimization
      Gah-Yi Ban, Zuo-Jun Max Shen, Adam Elmachtoub
  • Cluster 4: Applications and Computation
    • 4a: Networks and Telecom
      Arie Koster, Luis Gouveia, Bernard Fortz
    • 4b: Transportation and logistics
      Daniele Vigo, Maria Gracia Speranza, Emma Frejinger
    • 4c: Scheduling and manufacturing
      Ruben Ruiz, Mauricio C. de Souza, Tom McCornick
    • 4d: Energy
      Miguel Anjos, Luce Brotcorne, Golbon Zakeri
    • 4e: Healthcare and life sciences
      Stefan Nickel, Paola Cappanera, Dionne Aleman
    • 4f: Finance & social sciences
      Pavlo Krokhmal, Nisheeth K. Vishnoi, Geneviève Gauthier
    • 4g: High performance implementation and quantum computing
      Ted Ralphs, Tobias Achterberg, Giacomo Nannicini

The local organizing committee

  • Daniel Aloïse
  • Charles Audet
  • Fabian Bastin
  • Margarida Carvalho
  • Erick Delage
  • Guy Desaulniers
  • Youssef Diouane
  • Michel Gendreau
  • Alain Hertz
  • Tim Hoheisel
  • Nadia Lahrichi
  • Sébastien Le Digabel
  • Antoine Legrain
  • Dominique Orban
  • Courtney Paquette
  • Walter Rei

The steering committee

  • Charles Audet
  • Guy Desaulniers
  • Michel Gendreau
  • Nadia Lahrichi
  • Gilles Savard